وزیر میراث فرهنگی: شرایط ورود ۵۰ درصد مردم دنیا به ایران فراهم شده است

ضرغامی-شرایط ورود 50 درصد مردم دنیا به ایران فراهم شده است
ضرغامی: شرایط ورود 50 درصد مردم دنیا به ایران فراهم شده است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: امروز بیش از ۵۰ درصد جمعیت دنیا می‌توانند بدون اخذ ویزا و تنها با خرید یک بلیت از ایران و جاذبه‌های گردشگری آن دیدن کنند. درهای ایران به روی جهان باز شده است و شرایطی فراهم شده که بیش از ۵۰ درصد مردم دنیا به ایران بیایند.

به گزارش روابط عمومی مرآت کیش، سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته که پیش از ظهر امروز در سالن اجلاس سران با حضور رئیس جمهوری برگزار شد گفت: مهمترین و اولین کاری که دولت در ابتدای فعالیت خود در حوزه گردشگری انجام داد آغاز صدور روادید گردشگری بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا ۲۰ ماهی صادر نمی‌شد و نگاه‌های انقباضی اجازه این کار را نمی‌داد اما با پشتیبانی رئیس جمهور صدور روادید گردشگری انجام و آغاز شد.

وی گفت: در هفته‌های اخیر تصمیم مهمی در دولت گرفته شد و آن هم لغو روادید یک طرفه گردشگری با ۲۸ کشور بود. این یک تصمیم تاریخی است که با درایت و شجاعت رئیس جمهور انجام شده است و از ۱۵ بهمن ماه برای ۲۸ کشور لغو روادید انجام شد.

وی ادامه داد: امروز بیش از ۵۰ درصد جمعیت دنیا می‌توانند بدون اخذ ویزا و تنها با خرید یک بلیت از ایران و جاذبه‌های گردشگری آن دیدن کنند. درهای ایران به روی جهان باز شده است و شرایطی فراهم شده که بیش از ۵۰ درصد مردم دنیا به ایران بیایند.

ضرغامی گفت: از آنجا که گردشگری پیشران است اگر حال خوبی داشته باشد حال همه بخش‌های دیگر را هم خوب می‌کند و خیلی از آسیب‌ها را برطرف خواهد کرد. آن هم در ایرانی که مزیت‌های گردشگری آن در بالاترین رتبه است. حدود ۳۰ میز گردشگری تشکیل شده که همه آنها قابلیت ارزشمند گردشگری دارند و زمانی که در این حوزه‌ها سرمایه گذاری شود می‌تواند در حوزه اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و دیپلماسی جهانی نقش جدی ایفا کند.

وی افزود: اگر درها را به روی مردم جهان باز کنیم زیرساخت‌ها را باید آنطور که شایسته این راهبرد است ایجاد کنیم. من از ۲۰۱ شهر در کشور بازدید کرده ام و بخشی از پروژه‌های مهم را دیده ام، برای ۵۰ پروژه گردشگری رفع مانع شده است. در این پروژه‌ها حدود ۴۰۰ همت سرمایه گذاری شده است امید داریم تا پایان دوره اول ریاست جمهوری بیش از ۱۰۰ همت پروژه گردشگری افتتاح شود بخشی از آن پروژه‌ها هتل‌های پنج ستاره هستند.

ضرغامی همچنین خطاب به رئیس جمهور گفت: معاون اول رئیس جمهور می‌تواند مسؤولیت مشخصی در حل و فصل مسائل گردشگری که بین دستگاه‌های مختلف وجود دارد به عهده بگیرد. بسیاری از مشکلات می‌تواند در دولت حل شود توجه کوچک دولت به بخش گردشگری راهبرد بزرگی برای این صنعت خواهد بود.

ضرغامی گفت: فعالان گردشگری نیازمند یک توجه کوچک هستند تا اتفاقات بزرگ را رقم بزنند. ارقامی که توقع داریم در حوزه گردشگری تخصیص پیدا کند خیلی پایین‌تر از رقم‌هایی است که در جاهای دیگر هزینه می‌شود. در حال حاضر طرح‌های مختلفی در حوزه‌های خرید گندم برای کشاورزان یا آموزش و پرورش هزینه می‌شود که چند همتی است. اما در حوزه گردشگری رقم‌های کوچک گشایش‌های بسیاری را ایجاد می‌کند و ما می‌خواهیم به این حوزه نیز توجه شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *